Eaton PDD33P0100VFAN
SKU: CS4907505MPN: PDD33P0100VFANAlternate Part #: 83C5798P01UPC/EAN: 786689302603
Product Details
Eaton Power Defense 240V Max, Frame 3, Three Pole, 100A, 200kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Adj) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |