Eaton PDD33N0350TFAK
SKU: CS4907466MPN: PDD33N0350TFAKAlternate Part #: 83C5794N09UPC/EAN: 786679944325
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Three Pole, 350A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Line Only (PDG3X3TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 350 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |