Eaton PDD33N0125TFAJ
SKU: CS4907409MPN: PDD33N0125TFAJAlternate Part #: 83C5793N02UPC/EAN: 786687046158
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Three Pole, 125A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Line Load Term (PDG3X3TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |