Eaton PDD33K0400TFAN
SKU: CS4907283MPN: PDD33K0400TFANAlternate Part #: 83C5789K10UPC/EAN: 786687045892
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Three Pole, 400A, 85kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |