Eaton PDD32P0500TFAN
SKU: CS4907000MPN: PDD32P0500TFANAlternate Part #: 83C5088P01UPC/EAN: 786679786307
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Two Pole, 500A, 200kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 500 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 200 kAIC @240V (UL) |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |