Eaton PDD32P0300VFAJ
SKU: CS4906977MPN: PDD32P0300VFAJAlternate Part #: 83C5797P08UPC/EAN: 786689299620
Product Details
Eaton Power Defense 240V Max, Frame 3, Two Pole, 300A, 200kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Adj) TU, Std Line Load Term (PDG3X2TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |