Eaton PDD32M0175TFAL
SKU: CS4906751MPN: PDD32M0175TFALAlternate Part #: 83C5792M04UPC/EAN: 786679923955
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Two Pole, 175A, 100kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Load Only (PDG3X2TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |