Eaton PDD32F0225TFAN
SKU: CS4906480MPN: PDD32F0225TFANAlternate Part #: 83C5788F06UPC/EAN: 786679850152
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$1,450.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Two Pole, 225A, 35kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4906480 |
|---|---|
| MPN | PDD32F0225TFAN |
| Alternate Part # | 83C5788F06 |
| UPC/EAN | 786679850152 |

