Eaton PDD23N0150TFFL
SKU: CS4906253MPN: PDD23N0150TFFLAlternate Part #: 81D6594N16UPC/EAN: 786687039938
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$1,033.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 150A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X3TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 22 kAIC Icu @125 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4906253 |
|---|---|
| MPN | PDD23N0150TFFL |
| Alternate Part # | 81D6594N16 |
| UPC/EAN | 786687039938 |

