Eaton PDD23N0045TFFJ
SKU: CS4906179MPN: PDD23N0045TFFJAlternate Part #: 81D6592N07UPC/EAN: 786679967935
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 45A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Line and Load (PDG2X3T100)
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @125 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |