Eaton PDD23N0015TFFN
SKU: CS4906134MPN: PDD23N0015TFFNAlternate Part #: 84D5581N01UPC/EAN: 786679814727
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 15A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 22 kAIC Icu @125 Vdc 150 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |