Eaton PDD23M0020TFFK
SKU: CS4905988MPN: PDD23M0020TFFKAlternate Part #: 81D6593M02UPC/EAN: 786679896860
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$612.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 20A, 100kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG2X3T100)
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @125 Vdc 22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4905988 |
|---|---|
| MPN | PDD23M0020TFFK |
| Alternate Part # | 81D6593M02 |
| UPC/EAN | 786679896860 |
