Eaton PDD23K0225VFFJ
SKU: CS4905975MPN: PDD23K0225VFFJAlternate Part #: 81D6598K19UPC/EAN: 786689255572
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$1,020.07
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 225A, 85kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, Std Line Load Term (PDG2X3TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operational Current | 225 A |
| Rating Plug | no |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 240Vac |
| Voltage Max Uom | VLT |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4905975 |
|---|---|
| MPN | PDD23K0225VFFJ |
| Alternate Part # | 81D6598K19 |
| UPC/EAN | 786689255572 |

