Eaton PDD23G0045TFFN
SKU: CS4905719MPN: PDD23G0045TFFNAlternate Part #: 84D5581G07UPC/EAN: 786679795682
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$376.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 45A, 65kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 10 kAIC Icu @125 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4905719 |
|---|---|
| MPN | PDD23G0045TFFN |
| Alternate Part # | 84D5581G07 |
| UPC/EAN | 786679795682 |

