Eaton PDD23F0050VFFN
SKU: CS4905573MPN: PDD23F0050VFFNAlternate Part #: 81D6597F08UPC/EAN: 786689250744
Product Details
Eaton Power Defense 240V Max, Frame 2, Three Pole, 50A, 35kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operational Current | 50 A |
| Rating Plug | no |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 240Vac |
| Voltage Max Uom | VLT |
| Voltage Rating | 240 V AC |