Eaton PDD22N0040TFFL
SKU: CS4905248MPN: PDD22N0040TFFLAlternate Part #: 81D6591N06UPC/EAN: 786687040224
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 40A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X2T100)
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @125 Vdc 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |