Eaton PDD22M0200VFFJ
SKU: CS4905194MPN: PDD22M0200VFFJAlternate Part #: 81D6596M18UPC/EAN: 786689249328
Product Details
Eaton Power Defense 240V Max, Frame 2, Two Pole, 200A, 100kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, Std Line Load Term (PDG2X2TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operational Current | 200 A |
| Rating Plug | no |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 240Vac |
| Voltage Max Uom | VLT |
| Voltage Rating | 240 V AC |