Eaton PDD22K0225TFFK
SKU: CS4905047MPN: PDD22K0225TFFKAlternate Part #: 81D6590K19UPC/EAN: 786687036746
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 225A, 85kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG2X2TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 10 kAIC Icu @125 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |