Eaton PDD22K0025TFFK
SKU: CS4904918MPN: PDD22K0025TFFKAlternate Part #: 81D6590K03UPC/EAN: 786679998342
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 25A, 85kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG2X2T100)
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @125 Vdc 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |