Eaton PDD22G0125TFFN
SKU: CS4904864MPN: PDD22G0125TFFNAlternate Part #: 84D5580G15UPC/EAN: 786679703694
Eaton Power Defense molded case circuit breaker





$570.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 125A, 65kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @125 Vdc 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 240.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Voltage Rating Max | 240 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4904864 |
|---|---|
| MPN | PDD22G0125TFFN |
| Alternate Part # | 84D5580G15 |
| UPC/EAN | 786679703694 |
