Eaton N48M47F1216LS50
SKU: CS4903753MPN: N48M47F1216LS50Alternate Part #: N12DA031UPC/EAN: 786680195969
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$18,929.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, 60 Hz, 112.5 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 480Y/277 Vac, Low sound 50 dB, 115°C, 112.5 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | 50 dB |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4903753 |
|---|---|
| MPN | N48M47F1216LS50 |
| Alternate Part # | N12DA031 |
| UPC/EAN | 786680195969 |
