Eaton N48M31T4516TCU
SKU: CS4903740MPN: N48M31T4516TCUAlternate Part #: N45DC042UPC/EAN: 786680245077
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$24,952.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR942, 60 Hz, 220C, 45 kVA, Three-Phase, 480 to 220Y/127, 150C rise, Shielded, DOE 2016, WS59, 283B, K13, Thermal sensor
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield, thermal sensor in coils |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 220Y/127 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903740 |
|---|---|
| MPN | N48M31T4516TCU |
| Alternate Part # | N45DC042 |
| UPC/EAN | 786680245077 |
