Eaton N48M28T7516CUSS
SKU: CS4903714MPN: N48M28T7516CUSSUPC/EAN: 786680245213
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 220C, 75 kVA, Three-Phase, 480 to 208Y/120, 150C rise, Shielded, DOE 2016, WS60, 283B, K13, 304 SS
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield, 304 stainless steel enclosure |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903714 |
|---|---|
| MPN | N48M28T7516CUSS |
| UPC/EAN | 786680245213 |
