Eaton N48M28B7516CULS50
SKU: CS4903504MPN: N48M28B7516CULS50Alternate Part #: N75DC033UPC/EAN: 786680200489
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 220°C, 75 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, Low sound 50 dB, 80°C, 75 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS60, DOE 2016
Attributes
| Brochure | f/c/a/c/fcace0ae988dd862453d1393c09fc145855c57f7_4903504_brochure.pdf |
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 50 dB |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS60 |
Specifications
| SKU | CS4903504 |
|---|---|
| MPN | N48M28B7516CULS50 |
| Alternate Part # | N75DC033 |
| UPC/EAN | 786680200489 |
