Eaton N48M28B1516
SKU: CS4903470MPN: N48M28B1516Alternate Part #: N15DA006UPC/EAN: 786680191800
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$6,590.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR940, 60 Hz, 220°C, 15 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 80°C, 15 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Material | Al windings |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903470 |
|---|---|
| MPN | N48M28B1516 |
| Alternate Part # | N15DA006 |
| UPC/EAN | 786680191800 |
