Eaton N48G28B3016CU
SKU: CS4903455MPN: N48G28B3016CUAlternate Part #: N30DC038UPC/EAN: 786680244223
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer




$13,463.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR940, 60 Hz, 220C, 30 kVA, Three-Phase, 480 to 208Y/120, 80C rise, Shielded, DOE 2016, WS58, 284E, K13
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at -5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 284E |
Specifications
| SKU | CS4903455 |
|---|---|
| MPN | N48G28B3016CU |
| Alternate Part # | N30DC038 |
| UPC/EAN | 786680244223 |

