Eaton N48D28B3016CU
SKU: CS4903417MPN: N48D28B3016CUAlternate Part #: N30DC034UPC/EAN: 786680204081
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, 60 Hz, 220°C, 30 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 2 at -2.5%, 80°C, 30 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Brochure | ⅕/1/9/1519af0766a967bcb3513a5b57463ad39a9f907b_4903417_brochure.pdf |
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 2 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4903417 |
|---|---|
| MPN | N48D28B3016CU |
| Alternate Part # | N30DC034 |
| UPC/EAN | 786680204081 |
