Eaton N29R47F1216
SKU: CS4903348MPN: N29R47F1216Alternate Part #: N12DA017UPC/EAN: 786680244780
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$18,694.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR944, 60 Hz, 220C, 112.5 kVA, Three-Phase, 208 to 480Y/277, 115C rise, Shielded, DOE 2016, WS61, E0269A, K13
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 944 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 112.50 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 112.50 kVA |
| Weathershield | WS61 |
| Wiring Connection | E0269A |
Specifications
| SKU | CS4903348 |
|---|---|
| MPN | N29R47F1216 |
| Alternate Part # | N12DA017 |
| UPC/EAN | 786680244780 |

