Eaton N29M29F7516
SKU: CS4903332MPN: N29M29F7516Alternate Part #: N75DA044UPC/EAN: 786680244919
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$12,642.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 220C, 75 kVA, Three-Phase, 208 to 208 DELTA, 115C rise, Shielded, DOE 2016, WS60, 295D, K13
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 295D |
Specifications
| SKU | CS4903332 |
|---|---|
| MPN | N29M29F7516 |
| Alternate Part # | N75DA044 |
| UPC/EAN | 786680244919 |
