Eaton N29M28T4516
SKU: CS4903323MPN: N29M28T4516Alternate Part #: N45DA034UPC/EAN: 786680220418
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$7,947.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR942, 60 Hz, 220°C, 45 kVA , Three-phase, 208 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 150°C, 45 kVA, 208 Vac-208Y/120 Vac, WS59, 283A, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Voltage Rating | 208-208Y/120V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 283A |
Specifications
| SKU | CS4903323 |
|---|---|
| MPN | N29M28T4516 |
| Alternate Part # | N45DA034 |
| UPC/EAN | 786680220418 |
