Eaton NZMN1-A80
SKU: CS4902939MPN: NZMN1-A80Alternate Part #: 259084UPC/EAN: 04015082590840
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker





$1,364.31
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM1-frame, NZMN1, Thermal-magnetic trip, 480-800A trip rating, Three-pole, 80A, 690 Vac, 500 Vdc, 50 kAIC, Dist. circuit protection, Rocker lever, 63-80A, Front frame clamp, 63-80A
Attributes
| Accessories | Rocker lever |
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Type | NZMN1 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front frame clamp |
| Frame | NZM1 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 63-80A |
| Setting Range Ol Protector | 63-80A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 50 kAIC |
| Trip Rating | 480-800 A |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 690 Vac, 500 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4902939 |
|---|---|
| MPN | NZMN1-A80 |
| Alternate Part # | 259084 |
| UPC/EAN | 04015082590840 |

