Eaton NZMB2-A40-BT-NA
SKU: CS4902794MPN: NZMB2-A40-BT-NAAlternate Part #: 107776UPC/EAN: 04015081074235
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker




$1,131.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM2-frame, NZMB2, Fixed thermal, adj. magnetic trip, 350-350A, Three-pole, 40A, 440 Vac, 25 kAIC, Box, Distribution circuit protect., 32-40A, Front frame clamp, 32-40A
Attributes
| Accessories | Rocker lever, motor drive |
| Adjustment Range Short Circuit Release | 320-400A delayed |
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | NZMB2 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front frame clamp |
| Frame | NZM2 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 32-40A |
| Setting Range Ol Protector | 32-40A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 25 kAIC |
| Terminals | Box |
| Trip Rating | 350-350 A |
| Trip Type | Fixed thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 440 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4902794 |
|---|---|
| MPN | NZMB2-A40-BT-NA |
| Alternate Part # | 107776 |
| UPC/EAN | 04015081074235 |
