Eaton NZMB2-A100-NA
SKU: CS4902779MPN: NZMB2-A100-NAAlternate Part #: 269213UPC/EAN: 04015082692131
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker




$1,396.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM2-frame, NZMB2, Fixed thermal, adj. magnetic trip, 320-400A, Three-pole, 100A, 440 Vac, 25 kAIC, Distribution circuit protection, 80-100A, 600-1000A delayed, Front screw, 80-100A
Attributes
| Accessories | Rocker lever, motor drive |
| Adjustment Range Short Circuit Release | 600-1000A delayed |
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Type | NZMB2 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front screw |
| Frame | NZM2 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 80-100A |
| Setting Range Ol Protector | 80-100A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 25 kAIC |
| Trip Rating | 320-400 A |
| Trip Type | Fixed thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 440 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4902779 |
|---|---|
| MPN | NZMB2-A100-NA |
| Alternate Part # | 269213 |
| UPC/EAN | 04015082692131 |

