Eaton NWC3125T33W
SKU: CS4902546MPN: NWC3125T33WAlternate Part #: 1488D13G01UPC/EAN: 786679161784
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C electronic molded case circuit breaker, N-frame, NWC, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip type, Three-pole, 1200A, 690 Vac, 100 kAIC at 415 Vac, 50 kAIC at 600 Vac, Without terminals, World
Attributes
| Amperage Rating | 1200 A |
| Circuit Breaker Type | NWC |
| Class | World |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LS |
| Type | New design |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4902546 |
|---|---|
| MPN | NWC3125T33W |
| Alternate Part # | 1488D13G01 |
| UPC/EAN | 786679161784 |
