Eaton NT29R23B3716CU
SKU: CS4902523MPN: NT29R23B3716CUAlternate Part #: NT37E014UPC/EAN: 786680207419
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$7,647.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 208V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, 80°C rise, 37.5 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4902523 |
|---|---|
| MPN | NT29R23B3716CU |
| Alternate Part # | NT37E014 |
| UPC/EAN | 786680207419 |
