Eaton M22-YED0046
SKU: CS4899653MPN: M22-YED0046Alternate Part #: 3-5559-082AUPC/EAN: 786685875163
Eaton M22 pushbutton control station





Contact us for pricing and availability
Product Details
Pushbutton Control Station, M22, E-Stop, Illuminated, Push-pull, 12-30 Vac, 1NO-1NC, NEMA 4x, 13, IP67, IP69K (IP66 key-release)
Attributes
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Enclosure | NEMA 13 NEMA 4X |
| Environmental Rating | IP67, IP69K (IP66 key-release) |
| Illumination | Illuminated |
| Operating Mode | Push-pull |
| Series | M22 |
| Type | E-Stop |
| Voltage Rating | 12-30 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4899653 |
|---|---|
| MPN | M22-YED0046 |
| Alternate Part # | 3-5559-082A |
| UPC/EAN | 786685875163 |


