Eaton M22-PVLT45P
SKU: CS4899055MPN: M22-PVLT45PAlternate Part #: 3-5516-037AUPC/EAN: 786685449838
Eaton M22 modular pushbutton






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 Modular Twist-to-Release Emergency Stop Operator, 22.5 mm, 45 mm Pushbutton, Twist-to-Release, Illuminated, Button: Red, IP67, IP69K, NEMA 4X, 13, Light 100,000 hours, Button 100,000 Operations
Attributes
| Actuator | 45 mm pushbutton |
| Actuator Function | Twist-to-release |
| Button Color | Red |
| Environmental Rating | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Illumination | Illuminated |
| Operating Cycles | Light: 100,000, button: 100,000 |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Emergency Stop |
Specifications
| SKU | CS4899055 |
|---|---|
| MPN | M22-PVLT45P |
| Alternate Part # | 3-5516-037A |
| UPC/EAN | 786685449838 |









