Eaton M22-PVLT-K12-230R
SKU: CS4899053MPN: M22-PVLT-K12-230RAlternate Part #: 3-5516-048AUPC/EAN: 786685271873
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 Twist-To-Release Emergency Stop, Complete Device, 22.5 mm, Knob, Maintained, Illuminated, Bezel: Silver, Button: Red, 1NO-2NC, IP67, IP69K, NEMA 4X, 13, 85-264V
Attributes
| Actuator | Knob, twist-to-release |
| Actuator Function | Maintained |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Red |
| Contact Configuration | 1 NO-2 NC |
| Environmental Rating | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Illumination | Illuminated |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Emergency Stop |
| Voltage Rating | 85-264 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4899053 |
|---|---|
| MPN | M22-PVLT-K12-230R |
| Alternate Part # | 3-5516-048A |
| UPC/EAN | 786685271873 |




