Eaton M22-DGH-Y
SKU: CS4898767MPN: M22-DGH-YAlternate Part #: 3-5470-013AUPC/EAN: 786685275161
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 modular pushbutton, 22.5 mm Operator, RQM-Titan, Extended, Yellow Actuator, Silver bezel, Non-illuminated, 5,000,000 operations, Momentary, Guarded, M22 Series
Attributes
| Actuator | Extended with guard, button |
| Actuator Function | Momentary |
| Bezel | Silver guarded |
| Button Color | Yellow |
| Environmental Rating | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Illumination | Non-illuminated |
| Operating Cycles | 5 million |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4898767 |
|---|---|
| MPN | M22-DGH-Y |
| Alternate Part # | 3-5470-013A |
| UPC/EAN | 786685275161 |








