Eaton M22-DDLM-WS-X1-X0
SKU: CS4898745MPN: M22-DDLM-WS-X1-X0Alternate Part #: 3-5467-017AUPC/EAN: 786685272344
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 modular pushbutton, 22.5 mm, Top Flush, Bottom Extended, Momentary, Illum., Bezel: Silver, Button: Top White, Bottom Black, Inscription: Top I, Bottom O/ X1, X0, IP66, NEMA 4X, 13, Light 100,000 hours, Button 200,000 Operations
Attributes
| Actuator | Top flush, bottom extended, dual button |
| Actuator Function | Momentary |
| Application | Pushbutton |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Top: white, bottom: black |
| Environmental Rating | IP66, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Etching Code | X1, X0 |
| Illumination | Illuminated |
| Inscription | Top I, Bottom O |
| Operating Cycles | Light: 100,000, button: 200,000 |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Special Features | M22 series |
| Type | 22.5 mm Modular |
Specifications
| SKU | CS4898745 |
|---|---|
| MPN | M22-DDLM-WS-X1-X0 |
| Alternate Part # | 3-5467-017A |
| UPC/EAN | 786685272344 |






