Eaton MEM3800TM2
SKU: CS4897485MPN: MEM3800TM2Alternate Part #: 70D6523G78UPC/EAN: 786685217529
Eaton molded case circuit breaker accessory trip unit
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory trip unit, Trip unit, 800 A, 35 kAIC at 480 V, LI Electronic, E2M Series, Frame J-K, 1000-4000 A, 600V, Series C
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 V |
| Magnetic Trip Range | 1000-4000 A |
| Series | Series C |
| Trip Type | LI electronic |
| Type | Trip unit |
| Used With | E2M Series |
| Voltage Max | 600V |