Eaton MD51D72X
SKU: CS4897349MPN: MD51D72XAlternate Part #: D51511UPC/EAN: 786680071201
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$11,739.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 416 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 460Y/266, 150°C, 51 kVA, Al windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 416 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 51 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897349 |
|---|---|
| MPN | MD51D72X |
| Alternate Part # | D51511 |
| UPC/EAN | 786680071201 |
