Eaton MD220E90
SKU: CS4897237MPN: MD220E90UPC/EAN: 786680331091
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$25,369.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 150°C, 220 kVA, Al windings, Frame: 918A, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 220 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897237 |
|---|---|
| MPN | MD220E90 |
| UPC/EAN | 786680331091 |

