Eaton LSE-11
SKU: CS4896278MPN: LSE-11UPC/EAN: 786685392530
Eaton LS-Titan miniature DIN limit switch




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton LS-Titan Miniature DIN Electronic Limit Switch, Top Push Plunger, Polyamide PA66-GF25 encl, 0.2A max DC, Complementary PNP Open Collector, 0.2A at 24Vdc, Cage Clamps, 12-30 Vdc input, ±0.02mm accuracy, Short circuit protected
Attributes
| Accuracy | ±0.02mm |
| Connection | Cage clamps |
| Contact Configuration | Complementary PNP open collector |
| Contact Rating | 0.2A at 24Vdc |
| Enclosure Material | Polyamide PA66-GF25 |
| Environmental Rating | IP66, IP67 |
| Input Voltage | 12-30 Vdc |
| Led Indicator | Status and error: single LED |
| Maximum Dc Current | 0.2 A |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit protected |
| Switch Type | Top push plunger Electronic contacts |
| Type | LS-Titan |
Specifications
| SKU | CS4896278 |
|---|---|
| MPN | LSE-11 |
| UPC/EAN | 786685392530 |
