Eaton LGH360039W
SKU: CS4895056MPN: LGH360039WAlternate Part #: 69D4758G15UPC/EAN: 786685475196
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic ALSIG trip, Three-pole, 600A, 600 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 70 kAIC at 415 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Without terminals
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 35 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 240 Vac 70 kAIC at 415 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic ALSIG |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |