Eaton LGE325033B20G
SKU: CS4894414MPN: LGE325033B20GUPC/EAN: 786685437927
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Three-pole, 250A, Line/load, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, High load alarm, 80% rated
Attributes
| Alarm Lockout | High load alarm |
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |