Eaton KD3400S37
SKU: CS4893229MPN: KD3400S37UPC/EAN: 782114212080
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$7,224.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line/load, 480-600 Vac same side w/ right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | KD |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 480-600V right pigtail same side |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4893229 |
|---|---|
| MPN | KD3400S37 |
| UPC/EAN | 782114212080 |

