Eaton KD3300WS12
SKU: CS4893156MPN: KD3300WS12UPC/EAN: 782114212592
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KD, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 300A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, No term., 208-380 Vac or 110-127 Vdc same side left term.
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | KD |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 208-380 Vac or 110-127 Vdc same side left terminal shunt |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |