Eaton JW2250V
SKU: CS4892640MPN: JW2250VUPC/EAN: 786685397825
Eaton Series C complete molded case circuit breaker

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, JW, Complete breaker, Interchangeable thermal-magnetic trip type, Two-pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, 40 kAIC, Line and load, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JW |
| Frame | J |
| Interrupt Rating | 40 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Interchangeable thermal-magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4892640 |
|---|---|
| MPN | JW2250V |
| UPC/EAN | 786685397825 |

