Eaton JGU616033W
SKU: CS4892230MPN: JGU616033WUPC/EAN: 786689023683
Eaton Series G molded case circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G JG-frame MCCB, Complete breaker, 160A, 200 kAIC at 240V, 150 kAIC at 415V, 150 kAIC at 480V, 50 kAIC at 600V, Four-pole, 600V, JG-frame, Metric, Series G, Line and load, 310+ electronic LS
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600 Vac 150 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | 310+ electronic LS |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4892230 |
|---|---|
| MPN | JGU616033W |
| UPC/EAN | 786689023683 |
